Niedosłuch przewodzeniowy
Niedosłuch przewodzeniowy charakteryzują:
- W wywiadach: szumy uszne, niskoczęstotliwościowe, lepsze słyszenie w hałasie, poprawa po zastosowaniu aparatu słuchowego,
- W audiometrii tonalnej: krzywe progowe płaskie lub podwyższone w niskich częstotliwościach, ubytek słuchu w przewodnictwie powietrznym nie przekracza 70dB HL, krzywa progowa kostna w normie, minimalna rezerwa ślimakowa 15 dB ,znaczna dynamika, to jest duża różnica pomiędzy progiem słuch a progiem dyskomfortu,
- w audiometrii mowy: próg odpowiada ubytkowi w audiomotrii tonalnej, dobra zrozumiałość mowy,
- W badaniu foniatrycznym: przy ubytkach obustronnych- miękkie nastawienie głosowe, objawy nosowania zamkniętego
Przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego
Najczęściej spotykane przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego to: Czop woskowinowy, nieżyt trąbek słuchowych, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, otoskleroza, przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha.
Czop woskowinowy
uformowany jest z woskowiny, złuszczonych komórek naskórkowych i zanieczyszczeń zewnętrznych. Zamykając światło przewodu słuchowego zewnętrznego, obniża ostrość słyszenia i jest przyczyną dyskomfortu w uchu.
Zapalenie trąbek słuchowych
Nazywane jest katarem uszu i rozwija się w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa. Czynniki sprzyjające to: przerost migdała, krzywa przegroda nosa i stany alergiczne. Objawy zapalenia: niedosłuch, uczucie zatkania uszu, szum w uszach, czasami ból ucha przy połykaniu.
Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha
Schorzenie to charakteryzuje się: zaleganiem płynu w jamie bębenkowej bez objawów ostrego zapalenia, postępującym niedosłuchem, przede wszystkim przewodzeniowym, o charakterze fluktuacyjnym, sezonowością zachorowań. Przyczyna zaburzeń jest wieloczynnikowa, ale u podstaw schorzenia leży dysfunkcja trąbki słuchowej z zaburzeniami. Wśród czynników ryzyka wymienia się uwarunkowania genetyczne, zmiany alergiczne, refluks żołądkowo-przełykowy.
Otoskleroza
W klasycznej postaci prowadzi do usztywnienia więzozrostu strzemiączkowo-przedsionkowego. Charakteryzuje się postępującym niedosłuchem przewodzeniowym z szumami usznymi. Przyczyna schorzenia nie jest znana, podejrzewa się tło genetyczne.