Szumy uszne
Szumy uszne ( Tinnitius ) opisywane są przez pacjentów jako dzwonienie, pisk, gwizd, świst, szum wiatru, szum morza, muszli, bulgotanie, tętnienie, pukanie, dudnienie, wycie, ćwierkanie, szelest i wiele innych dźwięków.
Szumy są odczuwane w jednym lub w obu uszach w głowie lub obok głowy.
Szumy są okresowe lub stałe. Mają stały lub zmienny poziom, w trakcie trwania szumu może zmieniać się natężenie, głośność lub wysokość.
Są pacjenci dla których odczuwane szumy nie stanowią problemu, są tacy których niepokoją i drażnią w niewielkim stopniu, innym dokuczają znacznie bardziej. Jest duża grupa pacjentów którym szum przeszkadza tylko w ciszy, podczas zasypiania i po przebudzeniu, zakłócają koncentrację i skupienie nad książką, relaks lub wypoczynek.
Dla innych szumy uszne są problemem nawet w codziennym hałasie otoczenia, uniemożliwiają wykonywanie różnych czynności, zakłócają normalne funkcjonowanie na co dzień oraz prace zawodową.
W skrajnych przypadkach doprowadzają do głębokiej rozpaczy i depresji, powodując cierpienie i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.
Szumy uszne możemy podzielić na: subiektywne i obiektywne.